5 روش عالی برای جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج

به طور حتم برای شما هم در طول زمان استفاده از برنج همچنین اتفاقی پیش‌آمده که با باز کردن گونی برنج، حشرات ریزی را مشاهده کرده باشید . بله این حشرات همان آفات برنج و سایر غلات هستند که به جان غلات می‌افتند و با رشد سریعی که دارند تا دانه آخر غلات را می‌خورند. البته شپشک برنج یک مشکل عمومی است که مردم در سراسر جهان با آن مواجه هستند. شپشک برنج از آفات رایج انبارداری است که می‌تواند برنج و سایر غلات را آلوده کند. البته از بین بردن آن‌ها ممکن است دشوار باشد، اما روش‌های طبیعی زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

البته انواع مختلفی از محصولات شیمیایی برای جلوگیری و از بین بردن چنین آفاتی موجود است، اما برخی از افراد ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از روش‌های شیمیایی به روش طبیعی از شر شپشک برنج خلاص شوند. با توجه به اثراتی که این آفات بر روی برنج دارد ما در این مقاله قصد داریم 7 روش عالی برای جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج را برای شما بیان کنیم. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که تا انتهای مقاله با ما همراه شوید تا در صورت مواجه‌شدن با چنین حشرات ریز در برنج بتوانید از روش‌های زیر برای خلاص شدن از این حشرات استفاده کنید.

شپشک برنج چیست؟

شپشک برنج یک سوسک کوچک قهوه‌ای‌رنگ است که غلاتی مانند برنج، گندم و جو را آلوده می‌کند .شپشک برنج حشرات کوچکی هستند که در اندازه کامل می‌توانند حدود 2-3 میلی‌متر طول داشته باشند. آن‌ها اندازه کوچکی دارند که در حدود 1/8 اینچ طول و ظاهری تیره با پوسته بیرونی سخت دارند که اغلب به‌عنوان حشرات سیاه یا سوسک برنج نیز شناخته می‌شوند. ازنظر شکل ظاهری می‌توان بیان کرد که روی قفسه سینه این حشرات علامت Y شکل مشاهده می‌شود. آن‌ها همچنین چهار لکه زرد روشن روی پوشش بال خوددارند. این حشرات وقتی به دنیا می‌آیند بدون پا هستند و البته قوزدارند. از طرفی سرشان کوچک و سفید است که به‌سرعت در غلات تکثیر پیدا می‌کنند و تعدادشان زیادتر می‌شود.
شپشک برنج یک آفت رایج است که می‌تواند برنج، سایر غلات و دانه‌ها را آلوده کند. این سوسک‌های قهوه‌ای کوچک با بدن نسبتا کوچکی که دارند بسیار زیان بر هستند و به برنج و سایر غلات دیگر آسیب می‌رسانند. می‌توان گفت که چرخه زندگی شپشک برنج حدود هشت ماه است که دراین‌بین ماده‌ها در طول عمر خود به‌طور متوسط 3-6 تخم در روز تا 450 تخم می‌گذارند. بااین‌وجود می‌توان نتیجه گرفت که این حشرات به‌سرعت در حال زیادشدن هستند و مدام در حال تکثیر و رشد هستند.

5 روش مؤثر برای جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج

برای جلوگیری و از بین بردن شپشک برنج بهتر است این چند روش را به‌کارگیرید.

1- برگ‌بو

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای از بین بردن شپشک برنج، نگهداری خشکبار در ظروف حاوی برگ‌بو است. برگ‌بو رایحه‌ای قوی از خود منتشر می‌کند که شپشک برنج را دفع می‌کند. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که هرچند ماه یک‌بار برگ‌بو را عوض کنید تا بوی آن تازه بماند.


برخی از گیاهان نیز خواصی دارند که شپشک برنج را دفع می‌کند. برخی از مؤثرترین گیاهان شامل پونه کوهی، ریحان، نعناع، آویشن و رزماری است. شما می‌توانید از خشک‌شده گیاهانی همچون ریحان، نعناع، پونه کوهی و آویشن در برنج استفاده کنید تا بوی این گیاهان آفاتی همچون شپشک را از برنج دفع کند.

2- حبه‌های سیر

سیر یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای خلاص شدن از شر شپشک برنج است درواقع بوی تند سیر این آفات را دفع می‌کند. بنابراین بهتر است فقط چند حبه سیر را در انبار یا کمدی که برنج در آن نگهداری می‌کنید قرار دهید.همچنین می‌توانید با مخلوط کردن قسمت‌های مساوی آب و حبه‌های سیر در مخلوط‌کن، اسپری سیر درست کنید، سپس مواد جامد را صاف‌کرده و مایع را به یک بطری اسپری اضافه کنید و بعد از آن در مناطقی که شپشک برنج را می‌بینید استفاده کنید.

3- زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از مواد غذایی است که می‌تواند به شما کمک کند که به‌طور طبیعی از شر شپشک برنج خلاص شوید درواقع زنجبیل حاوی ترکیباتی است که برای بسیاری از حشرات ازجمله شپشک برنج سمی است. برای این کار شما می‌توانید پوست ریشه زنجبیل را در انبار یا کمدی که برنج در آن نگه می‌دارید قرار دهید. همچنین می‌توانید با جوشاندن ریشه زنجبیل در آب به مدت 30 دقیقه، اسپری زنجبیل درست کنید، سپس زنجبیل را صاف‌کرده و مایع را به یک بطری اسپری اضافه کنید و از آن برای از بین بردن شپشک برنج استفاده کنید.

زنجبیل

4-قرار دادن در زیر نور خورشید

شپشک‌های برنج عاشق مکان‌های تاریک و مرطوب هستند به همین دلیل است که آن‌ها اغلب در انبار‌ها و کمدهای تاریک دیده می‌شوند.
بنابراین در صورت مشاهده این حشرات در برنج بهتر است برنج را در زیر نور خورشید قرار دهید تا نور مستقیم به برنج بتابد و شپشک‌ها از بین روند. اما به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام ظهر برنج در نور خورشید قرار نگیرد زیرا گرمای بیش از حد خورشید سبب خورد شدن دونه های برنج میشود.

5- آب جوش

برای از بین بردن شپشک برنج بهتر است مقداری از آب جوش را روی برنج بریزید تا در اثر آب جوش این حشرات نابود شوند.

نگهداری صحیح از برنج در خانه

برای نگهداری صحیح از برنج در خانه باید چند نکته مهم و ضروری را به کار بگیرید تا گونی برنج شما از شر آفاتی همچون شپشک در امان باشد. در ادامه ما به چند نکته مهم در زمان نگهداری از برنج اشاره خواهیم کرد.

بررسی کردن برنج در زمان خرید

یکی از ابتدایی‌ترین و درعین‌حال مهم‌ترین روش برای نگهداری صحیح برنج در خانه این است که باید در زمان خرید برنج مشتی از آن را برداشته و از نزدیک برنج را بررسی کنید.

نگهداری برنج در مکان خشک و خنک

برای اینکه برنج شما از شر شپشک در امان باشد بهتر است برنج را در محیط خنک و خشک نگه‌دارید. رطوبت و گرما موجب به وجود آمدن شپشک در برنج می‌شود بنابراین برای جلوگیری از شپشک، برنج را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید.

نگهداری برنج در مکان خشک و خنک

نگهداری از برنج در ظرف مناسب

اگرچه می‌توان از سایر ظروف برای نگهداری برنج استفاده کرد اما بهترین روش استفاده از گونی‌های برنج است. خوبی گونی برنج این است که مانع از تجمع رطوبت در داخل برنج می‌شود.

فاصله داشتن کیسه برنج با زمین و دیوار

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و همچنین در امان ماندن برنج از شر حشرات بهتر است بین برنج با زمین و دیوار فاصله باشد.

سخن پایانی

اگرچه می‌توان از روش‌های طبیعی برای جلوگیری و از بین بردن شپشک‌های برنج استفاده کرد اما بهتر است همیشه مکان نگهداری برنج را چک کنید و اطمینان یابید که بهترین شرایط را برای نگهداری از برنج فراهم کرده‌اید. بهتر است قبل از هر چیز آشپزخانه خود را تمیز نگه‌دارید. درواقع بهتر است مواد غذایی و برنج را در ظروف دربسته نگهداری کنید و زباله‌ها را مرتباً دور بریزید تا از شر شپشک‌های مضر در امان بمانید.

گروه برنج گلیرد با استفاده از سی سال تجربه در زمینه پرورش و کشت برنج مرغوب و با کیفیت ترین برنج های مازندران را انتخاب می کند و با هدف حذف واسطه ها سعی در فروش اینترنتی علاوه بر فروش سنتی دارد. ارسال مستقیم، خاص ترین و باکیفیت ترین محصولات به دست همه مردم می رسد تا همه مردم در اقصی نقاط ایران بتوانند خرید بدون واسطه برنج به قیمت درب کارخانه مستقیما از کشاورز داشته باشند.