برنج تراریخته چیست؟

شاید نام برنج تراریخته کمتر به گوشتان خورده باشد و درباره این محصول اطلاع چندانی نداشته باشید اما بهتر است بدانید که برنج تراریخته هم گونه ای برنج می باشد که جزء یکی از محصولات کشورمان ایران است. البته این محصول در شهرهای شمالی همچون گیلان، مازندران و گلستان تولید می شود. از قرن ها پیش تاکنون برنج به عنوان یک ماده غذایی پر مصرف همیشه بر سر سفره ها بوده و هست و از طرفی افراد زیادی علاقه دارند در وعده های غذایی خود برنج را مصرف کنند. البته مصرف این ماده غذایی پر مصرف در بین خانواده های ایرانی مرسوم هست و در وعده های غذایی بیشتر تهیه می شود. این روزها با گسترش طیف وسیعی از غذاها، برنج سهم بیشتری در برنامه غذایی دارد و افراد غذاهایی متنوعی را با برنج تهیه می کنند. در بین انواع برنج های متنوع در بازار، برنج تراریخته نیز موجود است که به عنون یک محصول کشاورزی ایرانی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در ادامه با ما همراه شوید تا به بررسی برنج تراریخته بپردازیم و پیرامون این موضوع اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهیم.


برنج تراریخته


برنج تراریخته به نام برنج ژنتیک نیز شناخته می شود. البته این برنج ها با هدف بهره وری بیشتر از محصول در مزارع کشاورزی تولید می شوند. تولید این برنج در کشورمان ایران بیش از سالهای گذشته رواج چشمگیری یافته است. اگر چه برنج تراریخته بر پایه اصطلاحات ژنتیکی تهیه می شود اما هدف اصلی از تولید این محصول تامین امنیت غذایی افراد جامعه است بنابراین در زمان تولید این محصول سعی بر این شده که هیچ خطری سلامت انسان را از بابت برنج تراریخته تهدید نکند.
با دستکاری ژنتیک در گیاه به روش آزمایشگاهی، برنج تراریخته به دست می آید. در واقع طبق آزمایش هایی که بر گیاه برنج ایجاد می شود برای تهیه کردن برنج تراریخته پروتئینی به برگ و ساقه این گیاه زده می شود تا گیاه بهره وری بیشتری داشته باشد و در نتیجه برنج تراریخته به این شکل تولید می شود.
البته شروع تولید برنج تراریخته در ایران از سال 1384 آغاز شد و به هر دلیلی این نوع از برنج نیز بر سر سفره های ایرانی جای گرفت. البته به جزء برنج نیز سایر موارد نظیر ذرت، پنبه، آفتاب گردان ها و روغن نیز به روش برنج تراریخته تولید می شوند. در کشورهای دیگر نیز همچون ایران برنج تراریخته تولید می شود که می توان گفت برخی از کالاهای وارداتی نیز به شکل برنج تراریخته تولید می شود.

راه تشخیص برنج تراریخته چیست ؟


برای تشخیص برنج تراریخته روش های زیادی است اما شاید به راحتی نتوان این نوع از برنج را از سایر برنج ها تشخیص داد اما می توان با برخی از روش هایی زیر تا حدی تراریخته بودن برنج را تشخیص داد.
روش های تشخیص برنج تراریخته عبارت اند از:

روش آزمایشگاهی


یکی از روش های تشخیص برنج تراریخته این است که از طریق چندین آزمایش در آزمایشگاه به تراریخته بودن محصول پی برد.

شکل و اندازه ظاهری برنج


از طریق شکل ظاهری هم می توان تا حدی برنج تراریخته را تشخیص داد در واقع می توان بیان کرد که برنج تراریخته هم اندازه، هم شکل و متحدالشکل هستند. البته در سایر برنج ها اندازه و شکل ظاهری برنج از یکنواختی کاملی برخوردار نیست و دانه ها به صورت غیر هم شکل در کنار هم قرار دارند.


باریک بودن برنج تراریخته


از نظر شکل ظاهری برنج تراریخته ظاهر باریک و کشیده تری نسبت به سایر برنج ها دارد.


راهنمای خرید برنج با کیفیت


با توجه به تنوع زیاد برنج در بازار داشتن اطلاعات در مورد کیفیت هر کدام از برنج در زمان خرید بهترین برنج بسیار کارساز می باشد. البته در سالهای گذشته برنج در گونی های 50 کیلیویی تولید و عرضه می شد اما با گرانی این چند سال وضعیت کمی فرق کرده و بسته های برنج در گونی های 10 کیلویی در بازار عرضه می شوند. برخی از مواقع مصرف کنندگان تنها از یک مدل برنج استفاده می کنند اما برخی دیگر نیز به دنبال طعم، بو و مزه جدیدتری هستند و از چندین مدل برنج در یک سال مصرف می کنند. البته خرید برنج سلیقه ای است و بیشتر به عطر و ذائقه افراد نسبت به برنج بستگی دارد.

قیمت برنج


با توجه به تنوع بالای برنج در بازار قیمت های نیز براساس مرغوبیت و کیفیت محصول در بازار مشخص می شوند. هر کدام از انواع برنج در بازار قیمت های مختلفی دارند که می توان با بودجه ای که برای خرید برنج کنار گذاشته اید با خیال راحت برنج مورد نظر را خریداری کنید.


روش نگهداری از برنج


بعد از خرید برنج می بایست به روش صحیح برنج را در خانه نگهداری کرد تا بدون هیچ مشکل بتوانید غذاهای متنوع و خوشمزه ای با آن درست کنید. اما در ادامه به برخی از نکات نگهداری از برنج اشاره خواهیم کرد:
اول ازچیز برنج باید در محیطی خشک و خنک نگهداری شود.
از قرار دادن کیسه های برنج بر روی یکدیگر خودداری کنید.
بهتراست برای دور ماندن رطوبت از کیسه های برنج، آن را بر روی زمین، کف یا کنار دیوارها قرار ندهید.
بهترین راه برای نگهداری از برنج این است که در کیسه های نخی نگهداری شوند تا هر گونه نم و رطوبتی به درون آن نفوذ نکند.
از روش های سنتی برای جلوگیری از ورود حشرات و تخم گذاری آنها در برنج استفاده کنید.
بنابراین با در نظر گرفتن موارد گفته شده می توانید بعد از خرید برنج به راحتی و بدون هیچ نگرانی برنج خریداری شده را نگهداری و در طول زمان مصرف کنید.

سخن پایانی


برنج تراریخته به نام برنج ژنتیک نیز نام دارد البته این برنج ها با هدف بهره وری بیشتر از محصول در مزارع کشاورزی تولید می شود. البته مصرف برنج ارگانیک بهتر از برنج تراریخته است. یکی از نکات مهم در زمان خرید برنج تراریخته این است که در مورد تراریخته بودن یا نبودن برنج از فروشگاه مورد نظر اطلاعات لازم را دریافت کنید. کیفیت برنج مصرفی اهمیت بالایی دارد در واقع اکثر مصرف کنندگان به دنبال عطر و طعم دلنشین برنج هستند و مایل اند بهترین و مرغوب ترین نوع برنج را خریداری و مصرف کنند.