۸ روش ساده تشخیص برنج مرغوب ایرانی

امروزه شاهد خرید و فروش برنج ایرانی با نام و کیفیت‌های مختلفی هستیم. به طور کلی، برنج ایرانی از مرغوبیت بالایی برخوردار است و دارای طعم و عطر دلنشینی می‌باشد. ولی بسیاری از افراد، برنج های بی‌کیفیت و خارجی را با نام برنج ایرانی به فروش می‌رسانند. همچنین از آنجایی که برنج در نقاط مختلفی از کشورمان کشت و تولید می‌شود، دارای درجه کیفی متفاوتی می‌باشد. به همین دلیل، اغلب خریداران برنج ایرانی به دنبال روشی برای تشخیص مرغوبیت و کیفیت آن هستند. چنانچه شما نیز قصد خرید این محصول را دارید، در ادامه همراه ما باشید تا با روش های تشخیص برنج مرغوب ایرانی آشنا شوید. ما در این محتوا، به بررسی ۸ روش ساده تشخیص برنج مرغوب ایرانی خواهیم پرداخت.

آشنایی با ۸ روش ساده تشخیص برنج ایرانی

همانطور که در ابتدا نیز بیان کردیم، برنج یکی از محصولاتی است که توسط فروشندگان مختلفی به فروش می‌رسد. از این رو، کیفیت و مرغوبیت آن برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر مصرف کنندگان برنج ایرانی، قصد خرید بهترین و مرغوب ترین آن را دارند تا بتوانند از عطر و طعم فوق العاده آن استفاده کنند. برنج ایرانی مرغوب و با کیفیت دارای یکسری ویژگی ها می‌باشد و از این طریق میتوان در هنگام خرید، به راحتی آن را تشخیص داد. در ادامه به هشت مورد از روش های تشخیص برنج ایرانی اشاره خواهیم نمود.

۱. روش اول: توجه به عطر و طعم برنج

برنج مرغوب و با کیفیت ایرانی، دارای عطر و طعم بهتری در مقایسه با نمونه‌های خارجی است. شاید از خود بپرسید که چگونه میتوان به عطر و بوی برنج ایرانی پی برد؟ برای تشخیص عطر و طعم برنج، مقداری از برنج را در کف دستتان ریخته و آن را ها کنید و استشمام کنید. عطر و بوی خوب، بیانگر اصل و ایرانی بودن برنج است. در صورتیکه برنج خارجی باشد، فاقد هر نوع عطر و بویی خواهد بود.

۲. روش دوم: بند و ترک نداشتن برنج

برنج مرغوب ایرانی، هیچ بند و ترکی ندارد. در مقابل، برنج بی کیفیت دارای بندهای عرضی می‌باشد. برای تشخیص بند دار بودن برنج نیز روش های مختلفی وجود دارد. ولی یکی از آسانترین این روش ها، قرار دادن دانه برنج بین انگشت شست و اشاره است. زمانیکه با فشار دادن انگشت شست، دانه برنج خرد شد، بیانگر بند دار بودن آن است

 

بند و ترک نداشتن برنج

۳. روش سوم: توجه به یکدستی برنج

یکی از ویژگی های برنج ایرانی مرغوب، یکدستی دانه های آن است. اگر در زمان خرید برنج، دانه های آن یکدست نبوده و ریز و درشت باشد، به معنای بی‌کیفیتی آن است. زیرا در بسیاری از موارد، فروشندگان برنج های بی‌کیفیت را با برنج مرغوب ترکیب نموده و آن را به عنوان برنج درجه یک عرضه می‌کنند.

۴. روش چهارم: رنگ برنج ایرانی

با استفاده از رنگ برنج نیز میتوان به میزان مرغوبیت و کیفیت آن پی برد. معمولا برنج ایرانی درجه یک، به رنگ نیمه شفاف یا نیمه بلوری است. ولی برنج کهنه و بی کیفیت، دارای رنگ استخوانی می‌باشد.

۵. روش پنجم: توجه به میزان خشک شدن برنج

یکی دیگر از روش های تشخیص کیفیت برنج ایرانی، توجه به میزان خشک شدن آن است. در واقع درجه خشکی برنج، تاثیر بسیاری در پخت و میزان ماندگاری آن دارد. به همین دلیل، با استفاده از دستگاه های خشک کن اقدام به خشک کردن و گرفتن رطوبت برنج می‌کنند. ولی برخی از تولیدکنندگان و کارخانه ها، به خوبی برنج ایرانی را خشک نکرده و سبب کاهش کیفیت آن می‌شوند. برای تشخیص کامل خشک شدن برنج نیز دو روش وجود دارد:
راهکار اول: در صورتیکه برنج به خوبی خشک نشده باشد، از سفتی قابل توجه برخوردار نخواهد بود. پس با زیر دندان گذاشتن و فشردن آن، برنج به راحتی خواهد شکست.
راهکار دوم: با پختن برنج نیز میتوان میزان خشکی آن را تشخیص داد. برنج خوب خشک شده پس از پختن، به خوبی قد میکشد.

۶. روش ششم: توجه به چربی برنج

برنج ایرانی دارای میزان کمی‌چربی می‌باشد ولی برنج خارجی، کاملا خشک است. وجود زمین های مناسب کاشت برنج و آب و هوای مطلوب در کشورمان، سبب چرب بودن این محصول می‌شود. پس با استفاده از این روش نیز میتوان برنج ایرانی مرغوب را تشخیص داد.

۷. روش هفتم: سفیدک نداشتن برنج

سفیدک داشتن برنج، سبب کاهش کیفیت و مرغوبیت آن می‌شود. زیرا این ویژگی پخت برنج را با مشکل روبرو می‌کند و موجب خردی، شکستگی و شفته شدن آن می‌شود. پس اگر در زمان خرید برنج، تکه های سفید شبیه به ابر را بر روی آن مشاهده کردید، از خرید آن اجتناب نمایید.

۸. روش هشتم: نوع پخت برنج

نوع پخت برنج نیز یکی از مواردی است که میتواند به شما در تشخیص برنج ایرانی مرغوب از نوع نامرغوب کمک کند. عطر بالا و دلنشین در زمان پخت، از نشانه های برنج با کیفیت ایرانی می‌باشد. همچنین نرمی، طعم و عطر برنج ایرانی مرغوب پس از پخت تا مدت زمان طولانی باقی می‌ماند.

نتیجه گیری

یکی از چالش های مصرف کنندگان برنج ایرانی، تشخیص آن از نمونه های بی‌کیفیت و تقلبی است. امروزه نیز با توجه به عرضه برنج های خارجی در بازار، این کار با دشواری هایی همراه است. ولی با آشنایی و توجه به یکسری از ویژگی های برنج مرغوب و با کیفیت ایرانی، میتوان به راحتی نوع بی کیفیت آن را تشخیص داد. در این محتوا سعی نمودیم شما همراهان گرامی‌را با ۸ روش ساده تشخیص برنج مرغوب ایرانی آشنا کنیم. امیدواریم که با استفاده از این نکات، بتوانید در خرید برنج با کیفیت و درجه ۱ ایرانی موفق عمل نمایید.

سوالات متداول

۱. مرغوب ترین برنج ایرانی چیست؟ برنج دم سیاه، برنج هاشمی، برنج طارم، برنج عنبربو، برنج صدری و… از جمله برنج های ایرانی با کیفیت به شمار می‌روند.
۲. قیمت برنج ایرانی مرغوب چگونه تعیین می‌شود؟ قیمت برنج ایرانی مرغوب به مواردی مانند منطقه کاشت، میزان تولید، نوع برنج، میزان سفارش و… بستگی دارد.
۳. مناطق کشت برنج در ایران، کجا می‌باشند؟ برنج در استان هایی مانند گیلان، مازندران، اصفهان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و… کشت و تولید می‌شود.