نحوه تشخیص و تفاوت برنج علی کاظمی و هاشمی؟ کدام بهتر است؟


برنج یکی از اقلام اصلی سبد غذایی مردم به حساب می آید که از ارزش غذایی بالایی نیز برخوردار است. در واقع برنج در بسیاری از غذاها پخت می شود و می توان با استفاده از آن غذاهایی خوشمزه ای را در مدل های متنوع پخت. برای ما ایرانیان نیز برنج یک اقلام حذف نشدنی بر سر سفره غذایی است به همین دلیل کیفیت برنج برایمان اهمیت زیادی دارد. باتوجه به تقاضای زیاد برای برنج ، انواع متنوعی از برنج در بازار موجود است که هر کدام دارای ویژگی ها و ظاهری خاصی هست. در این بین برنج هاشمی و برنج علی کاظمی نیز از نمونه برنج هایی است که در بازار موجود است و افراد بسته به سلیقه خود هر کدام را خریداری می کنند. ما در ادامه به تفاوت بین این دو برنج می پردازیم و اینکه کدام یک بهتر است را برای شما بیان می کنیم پس با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

برنج علی کاظمی

در سال 1360فردی به نام آقای علی کاظمی در روستایی به نام فومن، برنج کاظمی کشف شد، به همین دلیل این برنج به نام علی کاظمی نام گرفت. برنج هاشمی بعد از هفت سال به مقدار انبوهی تولید شد. عطر و طعم برنج علی کاظمی بی نظیر است البته از نظر ظاهر نسبت به برنج هاشمی قد کوتاهتری دارد. اگر چه ظاهر آن کوتاه است اما در زمان پخت عطر و طعم فوق العاده ای دارد.

برنج هاشمی

در سال 1364 فردی به نام یوسف هاشمی در روستایی در اطراف خمام برنج هاشمی را کشف کرد، به همین دلیل این برنج به نام هاشمی نام گرفت. در سال 1370 برنج هاشمی به مقدار انبوهی تولید و به بازار عرضه شد.
برنج هاشمی در دو گونه گرم و سرد تولید شد که البته در نمونه گرم، ساقه آن نسبت به گونه سرد ضخیم تر است. با این وجود کرم ساقه خوار به هیچ وجه نمی تواند به درون ساقه نفوذ کند. بنابراین با توجه به ضخیم بودن ساقه و غیر قابل نفوذ بودن آن، این برنج به سم پاشی نیاز ندارد و اغلب در بسیاری از زمین های کشاورزی به صورت ارگانیک کشت می شود. برنج سرد و گرم هاشمی هردو در یک زمان مشخص کشت می شوند و البته در زمان برداشت گونه گرم ده روز زودتر از گونه سرد برداشت می شود.
از نظر شکل ظاهری برنج سرد و گرم هاشمی تفاوت های زیادی با هم ندارند و می توان بیان کرد که گونه گرم برنج هاشمی از نظر مزه و پخت خیلی بهتر است.

ویژگی های برنج هاشمی

برنج هاشمی ساقه بلند و باریکی دارد که نسبت به کرم ساقه خوار و دیگر آفات مقاومت بالایی دارد. در کشت این برنج کشاورزان نیازی به سم باشی نمی بینند چرا که کرم ساقه خوار نمی تواند به ساقه بلند و باریک آن نزدیک شود. با توجه به این امر این برنج ارگانیک بوده و از مرغوبیت خوبی برخوردار است. برنج هاشمی و کاظمی با توجه به ویژگی ها و کیفیت پختی که دارند هر کدام دارای طرفداران خاصی هستند.
البته نکته مهمی که در زمان کشت برنج هاشمی وجود دارد این است که اگر در زمینی فاقد مواد مغذی برنج هاشمی کشت شود ساقه برنج به دلیل طول زیاد و قطر باریک می شکند. در صورت شکسته شدن و خم شدن ساقه برنج، کشاورزان متحمل هزینه های بیشتری خواهند شد.
برنج هاشمی رنگ سفید متمایل به کرم رنگ دارد که قد آن نیز بلند و قلمی است. البته این برنج در زمان پخته شدن عطر و طعم بالایی دارد که همه فضای آشپزخانه از عطر و طعم آن پر می شود.

تفاوت برنج کاظمی و هاشمی

یکی از تفاوت های اصلی بین برنج هاشمی و علی کاظمی مربوط به طول و قطر دانه برنج است. برنج کاظمی رنگ سفید متمایل به کرم رنگ دارد که طول دانه آن حدود 2/7 است که البته در زمان پخت قد آن به 6/11 می رسد.
یکی از مزیت مصرف برنج علی کاظمی این است که بعد از گرم شدن دوباره، کیفیت و عطر و طعم خود را از دست نمی دهد.
برنج کاظمی از نظر شکل ظاهری نسبت به برنج هاشمی قد کوتاهتری دارد در واقع برنج هاشمی استخوانی تر است و بیشتر مورد پسند مصرف کنندگان قرار می گیرد. اگرچه برنج علی کاظمی قد کوتاهتری نسبت به برنج هاشمی دارد اما عطر و طعم بهتری دارد و از نظر قیمت نیز، قیمت آن نسبت به برنج هاشمی کمتر است.

نحوه تشخیص و تفاوت برنج علی کاظمی و هاشمی؟ کدام بهتر است؟

 

برنج هاشمی یا علی کاظمی کدام بهتر است؟

با توجه به ویژگی های برنج هاشمی و علی کاظمی می توان بیان کرد که برنج هاشمی بعد از پخت قد کشیده و استخوانی به خود می گیرد که البته به عنوان برنج مجلسی گزینه مناسبی برای تدارک دیدن مراسم ها محسوب می شود. در مقابل آن برنج علی کاظمی قرار دارد که قد آن کوتاه و ظاهر تپل مانندی دارد. برنج علی کاظمی طعم و مزه خوبی نسبت به برنج هاشمی دارد که برای مصرف روزانه مناسب است.
با این اوصاف می توان بیان کرد که برنج هاشمی و علی کاظمی هر دو کیفیت خوبی دارند و البته اینکه کدام یک بهتر است و اینکه بهتر است کدام را خریداری کنید بستگی به سلیقه شما دارد. ناگفته نماند که قیمت این دو برنج هم تقریبا نزدیک به هم است و اختلاف چندانی با هم ندارد.
البته در زمان خریدن برنج هاشمی و علی کاظمی می توانید اطلاعات بیشتری از فروشنده بپرسید. فروشنده باید اطلاعات لازم در مورد تفاوت ها و ویژگی های برنج هاشمی و علی کاظمی را در اختیار شما مصرف کنندگان قرار بدهد تا شما با آگاهی بیشتری بتوانید با اطمینان بیشتری برنج مورد نظر را خریداری کنید.

سخن پایانی

در میان انواع متنوعی از برنج با نام های مختلف در بازار می توان برنج هاشمی و علی کاظمی را به عنوان بهترین برنج های مرغوب نام برد.
برنج کاظمی از نظر شکل ظاهری نسبت به برنج هاشمی قد کوتاهتری دارد در واقع برنج هاشمی استخوانی تر است و بیشتر مورد پسند مصرف کنندگان قرار می گیرد. اگرچه برنج کاظمی قد کوتاهتری نسبت به برنج هاشمی دارد اما عطر و طعم بهتری دارد و از نظر قیمت نیز، قیمت آن نسبت به برنج هاشمی کمتر است. البته در زمان خرید هر کدام از این دو برنج می توانید از کارشناسان فروش اطلاعات لازم را درافت کنید.