برنج طارم بخریم یا برنج هاشمی؟

یکی از اقلام غذایی که در سراسر جهان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، برنج است. برنج سرشار از مواد مغذی است که برای سالم نگه داشتن استخوان ها، سیستم قلبی عروقی و عضلانی، ایمنی و عصبی لازم و ضروری است. از جمله این مواد مغذی می توان به ویتامین B1 ، ویتامین D ، نیاسین و مینرال های کلسیم و آهن اشاره کرد. از پر فروش ترین برنج های ایرانی می توان به برنج طارم و برنج هاشمی اشاره کرد. در این مقاله به تفاوت این دو نوع برنج و این که کدام یک بهتر است می‌پردازیم.


تفاوت برنج طارم با هاشمی

برنج طارم و برنج هاشمی شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند به همین علت بسیاری از افراد در زمان خرید برنج دچار سردرگمی می‌شوند. هر دو برنج طارم و هاشمی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و این امر سبب شده است تا مقایسه آن ها با هم سخت و مشکل باشد. در ادامه به برخی از تفاوت های برنج طارم و هاشمی اشاره کرده ایم.


1- عطر و بو:

برنج هاشمی و طارم از نظر عطر و بو در وضعیت یکسانی قرار دارند و هر دو دارای عطر بی نظیری هستند.


2- منطقه کشت:

برنج طارم در استان مازندران و برنج هاشمی در استان گیلان مورد کشت قرار می گیرند. اما امروزه هر دوی این برنج ها در استان گیلان و در استان مازندران کشت می شوند. اما با توجه به آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز استان گیلان برنج هاشمی که در این منطقه کشت می شود از کیفیت بالاتری برخوردار است و همچنین با توجه به آب و هوای استان مازندران برنج طارم کشت شده در این استان مطلوب تر است.

 

تفاوت برنج طارم با هاشمی

 


3- شکل ظاهری:

برنج طارم راحت تر از برنج هاشمی طبخ می شود چرا که استخوانی تر است. به طور کلی برنج طارم را چلویی تر می شناسند. چون برنج طارم ظاهر استخوانی تری دارد و به شکل دانه دانه در می آید که برای استفاده در مهمانی ها مناسب تر است. اما برنج هاشمی ظاهر فربه تری دارد و از نظر طعم قوی تر از برنج طارم است.


4- سلامت و کیفیت:

از مرغوب ترین و با کیفیت ترین برنج های ایرانی می توان به برنج هاشمی اشاره کرد. برنج هاشمی دارای ساقه های نازکی است به همین دلیل در برابر کرم ساقه خوار و آفت های مختلف مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و از این رو کمتر در معرض سم پاشی قرار می گیرد. به همین دلیل برنج هاشمی به عنوان یک برنج سالم و ارگانیک شناخته می شود. در صورتی که برنج طارم به دلیل دلشتن ساقه های ضخیم تر همواره در معرض آفت ها قرار دارد و به صورت مداوم باید سم پاشی شود. در نتیجه برنج هاشمی نسبت به برنج طارم از کیفیت بیشتری برخوردار است.


5- کیفیت:

برنج طارم رنگ ظاهری سفید متمایل به کرم و شکل کشیده ای دارد و پس از پخت بسیار قد می کشد. برنج طارم از نظر کیفیت در وضعیت مطلوبی قرار دارد اما از نظر کمی نسبتا ضعیف عمل می کند. این نوع برنج زمانی که به زیر کشت می رود نسبت به گونه برنچ هاشمی میزان محصول کمتری ارائه می دهد. در صورتی که این محصول از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است اما به دلیل کم بودن میزان برداشت کشاورزان تمایل زیادی به کشت برنج طارم ندارند زیرا که با کشت این نوع برنج متحمل ضررهای بسیار می شوند.

برنج طارم بهتر است یا برنج هاشمی

همان طور که اشاره شد تفاوت اندکی بین برنج طارم و برنج هاشمی وجود دارد اما هر دوی آن ها از کیفیت مقبولی برخوردارند. برنج طارم به دلیل ساختار محکم و حالت استخوانی دانه هایش طرفداران بیشتری دارد. برنج طارم بهتر است یا برنج هاشمی؟ این سوال از تکراری ترین و اشتباه ترین سوالات در هنگام خرید برنج است. چرا که هر دو این برنج ها انواع و اقسام مختلفی دارندکه با توجه به محل کشت، آب و هوا، نوع رسیدگی و بسیاری از پارامتر ها عطر و بو، طعم، کیفیت پخت و... متفاوتی دارند. در واقع خرید برنج طارم یا هاشمی کاملا سلیقه ای است.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا 5 تفاوت برنج طارم و هاشمی را در اختیارتان قرار دهیم. اگر بخواهیم این دو برنج را به صورت خلاصه و کلی با هم مقایسه کنیم می توانیم بگوییم که تا حد زیادی به سلیقه مصرف کنندگان بستگی دارد چرا که همان طور که اشاره شد، برنج طارم و هاشمی تفاوت های زیادی با هم ندارند و هر دو در دسته مرغوب ترین برنج ها ایرانی دسته بندی می شوند. به طور کلی در صورتی که به دنبال برنج عطری، سفید و با طعم و عطر خاص برای مجالس هستید، برنج طارم گزینه بهتری است و اگر به دنبال یک برنج نرم و خوش پخت هستید استفاده از برنج هاشمی را توصیه می کنیم.