برنج ارگانیک چیست

یکی از مواد بسیار مغذی که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، برنج است. برنج سرشار از مواد مغذی است که برای سالم نگه داشتن استخوان ها، سیستم قلبی عروقی و عضلانی، ایمنی و عصبی لازم و ضروری است. از جمله این مواد مغذی می توان به ویتامین B1 ، ویتامین D ، نیاسین و مینرال های کلسیم و آهن اشاره کرد. امروزه با توجه به افزایش آگاهی مردم در رابطه با مزایای محصولات ارگانیک و محتوای سرشار مواد مغذی، استفاده از محصولات ارگانیک افزایش یافته است. این قضیه درباره برنج نیز صادق است که در ادامه به فواید و مزایای سرشار آن اشاره کرده ایم. اگر خواهان استفاده از این نوع برنج هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.


برنج ارگانیک


در حال حاضر با گسترش جمعیت در جهان توجه به پایداری محیط زیست و اهمیت غذای سالم، برنج ارگانیک مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است. اگر چه تحقیقات علمی از ایده برتر بودن غذا های ارگانیک پشتیبانی نمی کند، اما با این وجود کاهش مصرف مواد شیمیایی و سموم دفع آفات استفاده شده در تولیدات و کشاورزی ارگانیک نه تنها به محافظت از محیط زیست کمک می کند بلکه در حفظ سلامتی نیز موثر است. به عبارت کلی استفاده از کود های زیستی و سایر منابع مغذی ارگانیک، سبب تولید محصول سالم تر و مغذی تری می شود.


فواید مصرف برنج ارگانیک


غذا های ارگانیک به دلیل این که حاوی آفت ‌کش ‌ها و افزودنی‌ های غذایی کمتری هستند، نسبت به محصولاتی که به صورت طبیعی رشد می کنند، فواید بیشتری دارند چرا که با مصرف این نوع از محصولات فرد کمتر در معرض مواد شیمیایی مضر و غیر مفید قرار می گیرد. از جمله فواید برنج ارگانیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:


1- پیشگیری از بیماری های قلبی:

برنج ارگانیک به دلیل این که سرشار از سلنیوم است و سلنیوم به عنوان یک ماده معدنی ضروری برای کاهش احتمال بیماری ‌های قلبی شناخته شده است، می تواند از بروز این گونه بیماری ها جلوگیری کند.


2- سرشار از آنتی اکسیدان:

برنج ارگانیک چون سرشار از آنتی اکسیدان‌ است می تواند در کاهش واکنش های اکسیداسیون به بدن کمک کند. مصرف روزانه این محصول می‌تواند از آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌ های آزاد جلوگیری کند و یا سرعت این فرایند را کاهش دهد. در نتیجه کاهش سرعت این واکنش ها، روند پیری کاهش می یابد و به کنترل بیماری دیابت نیز کمک می کند.


3- تقویت سیستم ایمنی بدن:

برنج ارگانیک یکی از منابع با ارزش پروتئین‌ ها و ویتامین‌ های طبیعی است زیرا در تولید این محصول از مواد شیمیایی و آفت کش های کمتری استفاده شده است به همین دلیل می تواند به بهبود سیستم ایمنی کمک ‌کند. برنج ارگانیک همچنین برای محافظت از بدن در برابر سرطان، اسهال خونی و بیماری قلبی نیز مفید است.


4- کمک به کاهش وزن:

فیبر، پروتئین، منیزیم، تیامین، کلسیم و پتاسیم موجود در برنج ارگانیک به تسریع متابولیسم و حذف چربی اضافی کمک می‌کنند. همچنین به دلیل غلظت بالای سلنیوم و منگنز موجود در این محصول، به افرادی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می شود که از برنج های ارگانیک به جای برنج های معمولی استفاده کنند.


5- هضم بسیار آسان:

برنج ارگانیک حاوی مقدار زیادی فیبر محلول یا همان نشاسته مقاوم به نام بوتیرات است که با کاهش هرگونه التهاب می‌ تواند سبب تقویت روده شود.


6- فاقد گلوتن:

برنج به عنوان یک غذای ضد حساسیت شناخته می شود و از آن جایی که فاقد گلوتن است به راحتی می تواند توسط افرادی که به گلوتن حساسیت دارند یا به بیماری سلیاک مبتلا هستند، مورد استفاده قرار گیرد.


7- انرژی بسیار بالا:

از آن جایی که برنج سرشار از کربوهیدرات های پیچیده است، انرژی زیادی را برای بدن تامین می‌کند. این محصول مفید فاقد گلوتن، سدیم و قند بوده و چربی کمی دارد و کلسترول آن صفر است به همین دلیل یک منبع با ارزش انرژی شناخته می شود.


تفاوت برنج ارگانیک و غیر ارگانیک


یکی از غذا های رایج که در بسیاری از مناطق جهان مورد استفاده قرار می گیرد، برنج است که بیش از نیمی از جمعیت جهان را تغذیه می کند.
تفاوت اصلی بین برنج ارگانیک و معمولی در میزان آرسنیک است. آرسنیک یک شبه فلز است که بطور طبیعی در خاک وجود دارد. در برنج سنتی به دلیل افزایش استفاده از آفت‌ کش ‌هایی که حاوی مقدار زیادی آرسنیک هستند، میزان آرسنیک در این نوع برنج بسیار بالا است. آرسنیک به دو صورت آلی و معدنی وجود دارد که فرم معدنی آن سمیت بالایی دارد. با وجود این که گیاه برنج از آرسنیک استفاده نمی کند اما به دلیل شباهت شیمیایی به سیلیکون این گیاه برای تقویت ساقه و پوسته های خود از آن استفاده می نماید.

از آن جایی که برنج در مزارع غرقابی رشد می کند و این مسئله می تواند سبب ایجاد شرایط بی هوازی شود به همین دلیل جذب آرسنیک به جای سیلیکون در این محصول افزایش می یابد و آرسشنیک می تواند به جای سیلیکون وارد دانه ها شود. صنعت ارگانیک با حمایت از تحقیقات در مورد روش های کاهش سطح آرسنیک موجود در برنج ارگانیک تصمیمات فعالانه ای در مورد اطمینان از سلامتی این محصول گرفته است و هدف از این پروژه ها توسعه گونه های بهبود یافته این گیاه و پروتکل های مفید برای رشد آن است تا اطمینان حاصل شود که سطح آرسنیک در برنج ارگانیک در مقادیر پایین حفظ شود.
سیستم تولید محصولات ارگانیک نسبت به انواع معمولی دارای مزایای زیادی هستند. برای نمونه در تولید برنج معمولی بیش از ۴۰ سموم دفع آفات برای کنترل علف ‌های هرز و حشرات به کار برده می شود و از آن جایی که سموم دفع آفات حاوی مواد شیمیایی سمی مانند پیپرونیل بوتوکسید، مالاتیون و کارباریل هستند، سلامتی انسان را بیشتر به خطر می اندازند. در حالی که در کشت برنج ارگانیک از ترکیبات سازگار با محیط زیست و خاک مانند کمپوست استفاده می شود که به افزایش سلامت خاک و کاهش از دست رفتن مواد مغذی کمک می کند.

سخن آخر

برنج غذای گرانبها و رایج سفره های ما ایرانیان است و هر روز به روش های مختلفی طبخ می شود. انواع برنج ایرانی، اندازه، شکل محل کشت طبقه بندی بر اساس رنگ و نوع پخت. برنج ایرانی عموماً تارم است. صدری، چهار گروه پر محصول و گرده وجود دارد.
هر نوع برنج ایرانی طعم، ظاهر و ویژگی های خاص خود را دارد که البته متفاوت است. برخی از این برنج‌های ایرانی به نام‌های برنج هاشمی، طارم، شیرودی، فجر، دم سیاه و... هستند. هر کدام با کیفیت و عطر فوق العاده در بازار بفروش میرسند. شما می توانید برای خرید برنج مرغوب و معطر شمال به قسمت محصولات گلیرد مراجعه کنید و یا با شماره های شرکت گلیرد تماس بگیرید.